Dobrodošli Prijavi se ili Registracija
Proizvođač: | SONY |
Šifra Proizvoda: | 7381 |
Video kamera spakovana u omaleno telo mirrorless fotoaparata - to je Sony A6400 u par reči. Koliko god bio nezadovoljan zbog toga, Sony A7S II će morati da ustupi svoje mesto kamere zarobljene u telu fotoaparata ovom novitetu. Za ovaj epitet odlučili smo se s obzirom na to da A6400 pruža neograničeno snimanje u 4K rezoluciji (3840 x 2160 sa 30 fps). Možemo slobodno ovde stati sa opisom jer ovaj podatak izaziva strahopoštovanje.
Pa ipak, nastavićemo jer ovakav komad opreme to definitivno zaslužuje. Iako na prvi pogled nema razlike u odnosu na prethodnika A6300, ono "ispod haube" pravi razliku. Većina unapređenja preuzeta su od gospodara među Sony MILC fotoaparatima - Sony A9. Tu je pre svega onaj Fast Hybrid AF sistem od koga zastaje dah: 425 tačaka sa detekcijom faza i 425 tačaka sa detekcijom kontrasta, koje zajedno pokrivaju 84% kadra. Fokusiranje mete za svega 0.02 sekunde! Štaviše, algoritmi praćenja meta sada pružaju mogućnost detektovanja ljudskog oka (Real-time Eye AF) i obrazaca kretanja u realnom vremenu (Real-time Tracking), kao i ranije dostupne mogućnosti detektovanja udaljenosti, boje i lica (na leto 2019. dobiće mogućnost Eye AF kod životinja zahvaljujući novom firmware-u). Fotoaparat sada automatski detektuje oči mete u svim AF režimima i Eye AF se aktivira pritiskom tastera za okidanje do pola; u AF-C ili AF-A modovima, može se birati između levog i desnog oka mete. Ovo je sve omogućeno zahvaljujući novoj generaciji BIONZ X procesora. Međutim, uprkos snažnijem procesoru, rafal je ostao na istom nivou kao kod A6300 - 11 fps (8 fps u nečujnom režimu). Sa ovim stopama rafala moguće je zabeležiti u kontinuitetu 116 JPEG, odnosno 46 komprimovanih RAW fajlova.
Kada je reč o videu, Sony A6400 može da se pohvali svim onim opcijama koje nude Sony A9, A7R III i A7 III. Po prvi put kod Sony krop tela, tu je opcija 8-bit Hybrid Log Gamma (HLG), (prvi put viđena kod Panasonic GH5), koja obezbeđuje HDR video, što omogućava HDR (HLG) televizorima (Sony se ogradio samo na televizore iz sopstvene proizvodnje) da prenesu video zapis onakav kakav jeste, što dalje eliminiše potrebu za post-produkcijom. Tu su još i opcije S-Log2 i S-Log3 za napredniju obradu boja, funkcija Zebra, Gamma Display assist, zatim Full HD video na 120 fps do 100 Mbps, kao i fast i slow motion režimi. Podrazumeva se da je najviša rezolucija video zapisa 3840 x 2160 na 30 fps, i to koristeći sve piksele sa senzora (nema pixel binning-a).
Sony A6400 ima još nekih pikanterija kojima može da se pohvali. Na njegovom touch ekranu sada je moguće videti koja funkcija je dodeljena kom tasteru. Što se tiče touchscreen ekrana, sada je neophodno precizirati da li "pipkanje" ekrana označava pomeranje AF tačke ili početak praćenja. Na raspolaganju je i My Dial opcija, pomoću koje je moguće reorganizovati funkcije kontrolnih točkića dužim pritiskom na custom taster.
Imajući u vidu ovu poslednju opciju, Sony A6400 je dizajniran kako bi se što više približio korisnicima i kako bi oni mogli da ga "podese" što je bliže svojim potrebama. Treba naglasiti da je na raspolaganju čak 89 funkcija koje se mogu raspodeliti na čak 8 custom tastera. Ako se na sve ovo doda senzor od 24.2MP, pokretni touchscreen ekran od 3", elektronsko tražilo, kao i nimalo zanemarljiv podatak koji se tiče niže početne cene od prethodne generacije, onda čovek prosto ostaje zapanjen koliko je ovo u stvari moćan fotoaparat, uprkos tome što je u pitanju krop senzor.
U ovom svojevrsnom kitu dobijate i Tamron 24mm F/2.8 Di III objektiv, koji je poznat po idealnom odnosu cene i kvaliteta. Dobijate savšenu kombinaciju za, takođe, savršene rezultate.